Informacje o przyrodzie w języku polskim. Ewolucja, ekologia, ciekawostki, wydarzenia, fotografie i nagrania.

Kakapo, część 2

Czas na podstawowe informacje o kakapo. Te papugi są roślinożercami. Samce różnią się od samic wielkością. Jedynie samiczki opiekują się potomstwem, które przychodzi na świat nieporadne. Gody kakapo nie odbywają się co roku, lecz w tych latach, w których występuje obfitość pożywienia. Aby przyciągnąć samice, męskie osobniki kakapo urządzają osobliwe przedstawienie: zbierają się w jednym miejscu na swego rodzaju „arenie”, robią w niej niecki w podłożu i walczą o jak najlepsze miejsce, a następnie wydają głośne niskie dźwięki słyszalne nawet do pięciu kilometrów od „areny”! Posłuchajcie sami:

To właśnie te dźwięki tak bardzo podobają się samiczkom. Jeden samiec może zapłodnić ich kilka.

Nazwa tych ptaków znaczy w języku Maorysów po prostu „nocna papuga”, ale zachodnim badaczom, którzy nadali nazwę łacińską układ i ubarwienie piór na głowie kakapo skojarzył się z innym ptakiem, którego już dobrze znali, Strigops habroptila to bowiem w wolnym tłumaczeniu „miękkopióra sowia głowa” 🙂

Samce kakapo mogą mierzyć do 60 cm i ważyć aż cztery kilogramy! To długowieczne zwierzęta – mogą dożyć sześćdziesiątki. Dojrzałość płciową osiągają późno, bo dopiero w wieku pięciu lub sześciu lat (ale „dorosłe” upierzenie pojawia się już w pierwszym roku życia) i cechują się niskim tempem przemiany materii. Dwa palce kakapo są skierowane do przodu, a dwa do tyłu, co dobrze służy wspinaczce. Ze względu na nocny tryb życia nasi bohaterowie i bohaterki rozwinęli zmysł węchu, co więcej – sami wydzielają zapach i jest to woń odbierana przez ludzi jako przyjemna (coraz więcej niespodzianek z tymi kakapo, nieprawdaż?).

Niebawem opowiem Wam więcej o zachowaniach kakapo, o tym, jak znalazły się na skraju wymarcia oraz o ich papuzim ambasadorze, Sirocco 🙂 Zostawiam Was z pisklęciem (zwróćcie uwagę na pierzenie – mnie zawsze wzrusza):

http://www.arkive.org/kakapo/strigops-habroptila/video-09c.html#src=portletV3

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: