Informacje o przyrodzie w języku polskim. Ewolucja, ekologia, ciekawostki, wydarzenia, fotografie i nagrania.

Kakapo, część 3

Kakapo zostały przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) zaklasyfikowane jako krytycznie zagrożone. Jest to ostatni stopień przed „wymarłe na wolności”. W roku 1995 żyło tylko 51 osobników 😦 Dlaczego tak się stało? Aby to zrozumieć, trzeba znać kilka faktów z historii naturalnej tych ptaków.

82 miliony lat temu to, co dziś nazywamy Nową Zelandią, oddzieliło się od Gondwany, superkontynentu. Papugi wyspiarskie zostały odseparowane od reszty. Taki był początek rodziny nestorów (Strigopidae), jednej z trzech (obok kakadu i papugowatych) rodzin zaliczanych do rzędu papugowych (Psittaciformes). Naukowcy przypuszczają, że rodzaj Strigops, którego jedynym przedstawicielem jest gatunek kakapo, powstał w wyniku adaptacji do odmiennej niszy ekologicznej niż reszta nestorów.

Ponieważ aż do czasu zasiedlenia Nowej Zelandii przez ludzi nie występowały tam drapieżniki, zaś jedyną presją były czasowe niedobory pokarmu, kakapo nie wykazują cech, które mogłyby pomóc im w obronie lub ucieczce ani odpowiedniej strategii rozrodczej. Przeciwnie:

 • są ciężkie i powolne,
 • utraciły zdolność lotu,
 • późno osiągają dojrzałość i rozmnażają się rzadko,
 • urządzają gniazda na ziemi,
 • ich małe są gniazdownikami,
 • są ciekawskie i przyjazne (np. same wychodzą ludziom na spotkanie),
 • wydzielają charakterystyczny zapach (łatwo je wytropić),
 • nawołują się z daleka.

To wszystko mogłoby pewnie nie stanowić żadnej przeszkody przez kilka kolejnych milionów lat, gdyby nie jeden problem: interwencja człowieka. Maorysi z Polinezji zasiedlili Nową Zelandię ok. XII w. Polowali na kakapo dla mięsa, a piór używali do wyrobu strojów. Co więcej, przywieźli oni ze sobą psy i zawlekli szczury, które także zagrażały kakapo. Sytuacja stała się jeszcze gorsza po przybyciu Europejczyków na początku XIX w., którzy dodatkowo przerzedzili lasy i sprowadzili koty.

Niedługo przybliżę emocjonującą historię ochrony kakapo. Tym, którzy znają angielski, już dziś mogę polecić film dokumentalny, który zdobył kilka nagród na festiwalach: „Nie-naturalna historia kakapo”:

Reklamy

Comments on: "Kakapo, część 3" (2)

 1. Zgadza się, wspaniała papuga. Pierwszy raz się dowiedziałem o niej czytając artykuł z książki o Richardzie Dawkinsie. Tam była anegdota o niej właśnie że na dzień dzisiejszy jest niedostosowana do życia w świecie gdzie drapieżniki niespecjalnie muszą się trudzić w jej wytropieniu i jej problemy z asymilacją do życia w ogóle. Mimo to , jest wspaniałą papugą !! pozdrawiamy motivationsystemevolve!

  • Ostatnio kakapo przebiły się nawet do polskich mediów za sprawą nowych jaj z tego sezonu (na Nowej Zelandii jest teraz późne lato). Aby śledzić ich losy, najlepiej zalajkować stronę Kakapo Recovery na Facebooku 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: