Informacje o przyrodzie w języku polskim. Ewolucja, ekologia, ciekawostki, wydarzenia, fotografie i nagrania.

Kakapo, część 4

Co powiecie na dodatkowe informacje, fotografie i filmy dotyczące już dość dobrze nam znanych papug?

Pamiętacie filmik z pisklakiem? Taki brzydal wykluwa się po trzydziestu dniach od złożenia jaj i jest jednym z dwóch lub trzech w lęgu. Typowymi dla nich środowiskami były lasy złożone z zastrzalinowatych, lasy bukanowe oraz busz. Na tym nagraniu możecie zobaczyć, jak kakapo wspinają się po gałęziach:

http://www.arkive.org/kakapo/strigops-habroptila/video-06b.html#src=portletV3

Zapewne już się domyślacie, że skrzydła nie są dla nich całkowicie bezużyteczne – asekurują się nimi, gdy zeskakują z krzewów i drzew.

Chyba nie do końca miałam rację w poprzednim wpisie. Na Wikipedii anglojęzycznej znalazłam informację, że zanim na Nowej Zelandii pojawili się ludzie, kakapo były narażone na drapieżców, ale powietrznych (sokoły nowozelandzkie, błotniaki moczarowe oraz wymarłe już orły Haasta i błotniaki Circus eylesi). Dlatego powinnam była napisać, że nie było drapieżników lądowych. To by tłumaczyło, dlaczego kakapo mają barwy maskujące 🙂 Należy bowiem pamiętać, że ptaki drapieżne korzystają w czasie polowania przede wszystkim ze wzroku i (oprócz sów rzecz jasna) ruszają na łowy w jasnej porze doby.

Gdyby ktoś z Was potrzebował więcej szczegółowych danych o kakapo i nie mógł ich znaleźć po polsku, niech koniecznie zapyta. Aby Was nie zanudzać, nie podałam chociażby wszystkich szczególików o diecie, godach czy obecności w kulturze Maorysów.

A teraz wstęp do ostatniego w tej serii wpisów o kakapo, który będzie dotyczył programu ich ochrony i rozmnożenia. Pod tym adresem zobaczycie mapkę Nowej Zelandii z zaznaczonym maksymalnym zasięgiem kakapo od roku 1840 (ciemnozielony kolor) oraz obszary, gdzie znajdowano ich szczątki (jasnozielony kolor):

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Kakapohist.svg

Poznajcie ambasadora papuziej sprawy, Sirocco, samczyka kakapo:

Nazywają go „celebrity”, naprawdę! Więcej o nim już w następnym wpisie 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: