Informacje o przyrodzie w języku polskim. Ewolucja, ekologia, ciekawostki, wydarzenia, fotografie i nagrania.

Kangurzak rudawy c.d.

Zgodnie z obietnicą, dziś więcej szczegółów na temat kangurzaków, czyli dalszy ciąg wpisów o kanguroszczurowatych. Poznałam nowe ciekawe fakty dotyczące gniazd budowanych przez kangurzaki rudawe. Otóż gniazda mają stożkowaty kształt i jedno wejście. Jeden osobnik używa równolegle aż do pięciu gniazd oraz czasem porzuca stare i buduje nowe. Stare gniazda mogą być jednak naprawione i zaadaptowane przez inne osobniki. Materiałem budulcowym jest nie tylko trawa, o której wspominałam w ostatnim wpisie, ale także słoma, siano, paprocie i wszelka włóknista roślinność.

Kangurzaki przejawiają terytorialne zachowania i zamieszkują swoje gniazda samotnie (pomijając matki z niesamodzielnymi dziećmi). Terytoria samców zajmują 75-110 hektarów. Oczywiście samce są wzajemnie agresywne, szczególnie w obecności samic oraz gdy się je schwyta i umieści razem.

Przeczytałam również, że pazurki w przednich łapach kangurzaków są zakrzywione, co umożliwia wydrapywanie i wykopywanie żywności (pamiętacie, że pisałam o bulwach?). Zwierzątka te nie są wyłącznie roślinożerne – zdarza się, że wykopują też larwy owadów, a nawet ogryzają kości martwych zwierząt. Poza porami suszy nie muszą pić, gdyż wystarczy im woda zawarta w jedzeniu. Jednak gdy nadejdzie trudniejszy okres, pracowicie kopią, aby dostać się do wód gruntowych.

Mogę Wam nieco więcej napisać na temat rozmnażania. Otóż samice kangurzaków mają ruję co ok. 34 dni. Podobno samiec odwiedza każdej nocy gniazda samic na swoim terytorium, aby sprawdzić, czy któraś jest gotowa do rozrodu. Co więcej, zdarza się, że nie zraża się tym, iż ta, którą wybrał, jest temu niechętna i nieraz dochodzi do bójek! Jeśli jednak atmosfera nie jest tak wojownicza, partnerzy wydają pomruki, a samiec obwąchuje samiczkę w okolicy kloaki i torby. Po udanej kopulacji ciąża trwa 22-24 dni. Maleństwo znajduje jeden z czterech sutków w bezpiecznej torbie mamy i mieszka tam ok. 114 dni. Samica często zaraz po porodzie daje się zapłodnić ponownie, ale z tego aktu nie powstaje, przynajmniej do czasu, kolejne małe, lecz nieaktywna blastocysta (stadium embrionalne składające się z kilkudziesięciu komórek). Pozostaje ona w stanie diapauzy embrionalnej (po polsku mówi się też „ciąża przedłużona”) do czasu, aż poprzednie dziecko zacznie się usamodzielniać.

Kangurzaki rudawe żyją jakieś sześć lat w naturalnym środowisku. W niewoli dożywają ośmiu lat. Na krótkich dystansach potrafią rozwinąć znaczne prędkości, skacząc na tylnych łapach (hop, hop – na obu naraz), a przednimi pomagając sobie przy zmianie kierunku. Gdy nie mają potrzeby takiego biegu, używają wszystkich czterech kończyn: opierają się na przednich i dostawiają tylne. Dodatkowo utrzymują równowagę ogonem 🙂 Zaobserwowano, że matki wydają sygnały dźwiękowe, gdy ich małe oddali się zbytnio.

Powyższe informacje pochodzą ze strony http://animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Aepyprymnus_rufescens/

Na koniec jeszcze trzy sprawy:

1. Rok 2012 oczami Sirocco, ptasiego rzecznika ochrony kakapo (po angielsku):

2. Zapowiedź kolejnego bohatera, którym zajmę się na blogu. Będzie to kanguroszczur (Bettongia penicillata). Tutaj możecie obejrzeć wspaniałą galerię zdjęć kanguroszczurów: http://www.arkive.org/brush-tailed-bettong/bettongia-penicillata/image-G36826.html

3. Przefajna infografika na temat percepcji wzrokowej u różnych zwierząt.

http://www.mezzmer.com/blog/how-animals-see-the-world/

Jest po angielsku, więc jeśli ktoś nie zna tego języka, a byłby bardzo zainteresowany, niech da znać, to coś poradzimy 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: