Informacje o przyrodzie w języku polskim. Ewolucja, ekologia, ciekawostki, wydarzenia, fotografie i nagrania.

Wracamy do Australii, aby przyjrzeć się kanguroszczurowatym, które mają się dużo gorzej od kangurzaków rudawych. Kanguroszczury (Bettongia penicillata) to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Dawniej ten gatunek zamieszkiwał ok. 60% terytorium Australii, ale obecnie występuje tylko w niewielkich regionach w południowo-zachodniej części kontynentu. Naturalne populacje żyją w rezerwatach przyrody Perup i Tutanning, a także w Dryandra Woodland. Istnieją także populacje (re)introdukowane przez ludzi.

Distribution_Map_Bettongia_penicillata_AUS_(2)Żółtym kolorem zaznaczono historyczny, a czerwonym aktualny zasięg występowania kanguroszczurów. A oto źródło pliku: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Distribution_Map_Bettongia_penicillata_AUS_(2).PNG#filelinks

 

Kanguroszczury dorastają do 38 cm długości i mają kolejne 35 cm ogona! Ich ogony są chwytne i zakończone ciemniejszą sierścią, dzięki czemu wyglądają jak pędzelki 🙂 zaś tylne kończyny bardziej rozwinięte od przednich, podobnie jak u innych kanguroszczurowatych, ale w mniejszym stopniu. Ważą 1100-1600 gramów.

Gdybyście chcieli wyszukiwać jakieś informacje na ich temat w języku angielskim, pamiętajcie, że funkcjonują powszechnie aż trzy nazwy tego gatunku: brush-tailed bettong, brush-tailed rat kangaroo oraz woylie (ta ostatnia wywodzi się z języka aborygeńskiego ludu Nyungar).

Do kanguroszczurów jeszcze wrócimy 🙂 Tymczasem obejrzyjcie, jak się poruszają i jak działa ich chwytny ogon:

Na koniec dwie sprawy:

1. Dobre wieści dla środkowoeuropejskich nietoperzy: jest ich ok. 5% więcej niż przed rokiem. Oto link do newsa (po polsku): http://www.rp.pl/artykul/969552.html#.UPLerCYsbAQ.facebook

2. Petycja: Stop nielegalnemu handlowi pytonami!
Poniżej znajdziecie link do petycji, która wzywa europejskich wytwórców odzieży i akcesoriów do efektywnego badania źródeł skór węży. Oczywiście pytony są chronione prawem, jednak dzięki sfałszowanym pozwoleniom kłusownikom udaje się sprzedawać mnóstwo skór węży schwytanych z ich naturalnego środowiska i zabitych w okrutny sposób, na przykład przez napompowanie sprężonym powietrzem.
Oto link: http://www.thepetitionsite.com/303/347/677/stop-the-illegal-python-skin-trade/?z00m=20462382

Wiem, że wielu z Was może mieć wątpliwości na temat tej petycji, jeśli chcielibyście dążyć do całkowitego zakazu użycia skór gadów, także tych pochodzących z hodowli, w branży odzieżowej. Proszę, zwróćcie jednak uwagę, że warto zacząć od ochrony pytonów na wolności i przyczynić się do równoważenia ekosystemów, w których one naturalnie żyją.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: