Informacje o przyrodzie w języku polskim. Ewolucja, ekologia, ciekawostki, wydarzenia, fotografie i nagrania.

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

jest taka stronka poświęcona przede wszystkim zmianom klimatu „Ziemia na rozdrożu„. Okazuje się, że posiada ona sekcję dotyczącą epidemii wirusa Ebola. Właśnie w tej sekcji znajduje się tekst, który chciałabym Wam dziś polecić, „Ekspansja nowych chorób: powiązanie z klimatem i wylesianiem”.

Cytat na zachętę:
„Tak zwany pas zapalenia opon mózgowych w Afryce Zachodniej uległ w ostatnim czasie znacznemu rozszerzeniu za sprawą użytkowania gruntów i zmian klimatycznych, poinformował Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu [IPCC]. Malaria umiejscowiła się na wyżynach Afryki Wschodniej, gdyż region ogrzewa się. Badacze Uniwersytetu Stanforda potwierdzili, że wyniszczenie tysięcy hektarów peruwiańskich lasów tropikalnych stworzyło nowe siedliska komarów i stało się przyczyną setek tysięcy zachorowań – na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia odnotowywano mniej niż 150 przypadków rocznie.
Od wieków ludzie przejmują drobnoustroje chorobotwórcze od zwierząt i owadów; odrę dostaliśmy od kóz, a malarią obdarzyły nas komary. Lecz w ciągu ostatnich lat tempo przeskakiwania patogenów ze zwierząt na ludzi – określanych zbiorczym mianem ‚chorób odzwierzęcych’ – znacznie przyspieszyło, mówią eksperci”.

Ziemia na rozdrożu ma też profil facebookowy: https://www.facebook.com/ziemianarozdrozu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: