Informacje o przyrodzie w języku polskim. Ewolucja, ekologia, ciekawostki, wydarzenia, fotografie i nagrania.

Drogie, Drodzy,

polecam serdecznie bloga mojego znajomego, dra Łukasza Lamży. Łukasz zapowiada, że tym oto uroczym wpisem na temat życia w rzece Wel inauguruje cykl cotygodniowych fascynujących notek opartych o niemalże randomowe artykuły naukowe.
Spodziewana pozytywna brawura i reflekcje z zakresu filozofii przyrody – czytujcie! 🙂

łukaszlamża

Niniejszym postem otwieram serię wpisów, w których wybieram (prawie) na chybił trafił jakiś artykuł naukowy i piszę na jego temat. Myślę, że to milion razy ciekawsze od pisania w kółko o Wielkich Sprawach Tego Świata. 🙂

Dzisiaj na warsztat bierzemy: P. Napiórkowski, T. Napiórkowska, „The structure and spatial heterogeneity of zooplankton in small lake river Wel (Poland)„, Limnological Review, Volume 14, Issue 1 (Mar 2014).

Autorzy wzięli pod pachę całą masę zabawnego sprzętu o nazwach typu pułapka Schindlera-Patalasa i komora zliczeniowa Sedgewicka-Raftera i ruszyli w teren, żeby zliczyć wszystkie mikroskopijne żyjątka unoszące się w toni wodnej rzeki Wel na Mazurach. Tak, to ten lewy dopływ Drwęcy, o którym wszyscy mówią (widok oczywiście na słynny most w Kurojadach):

Wel_-_Kurojady

Prawda, że piękny widok?

Procedura wygląda tak. Wchodzisz do wody. Zanurzasz 10-litrowy pojemnik (Pułapka Planktonowa Pana Patalasa) . Czekasz. Zawartość pojemnika (po ręcznym wybraniu puszek po piwie i zieleniny) przecedzasz przez…

View original post 747 słów więcej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: