Informacje o przyrodzie w języku polskim. Ewolucja, ekologia, ciekawostki, wydarzenia, fotografie i nagrania.

Dziś polecam tekst autorstwa Ireny Jazukiewicz zamieszczony na stronie EkoKalendarz.pl z okazji Dnia bez Toreb Foliowych, który był kilka dni temu.

Autorka nie tylko przytacza statystyki dotyczące tego, ile toreb wyrzucamy oraz dane o długim czasie degradacji plastiku – to większość z nas słyszała już w szkole podstawowej (i niestety zdążyliśmy się na tyle osłuchać z tematem, że powoli nie robi na nas wrażenia – to błąd!).

Przede wszystkim z tekstu dowiemy się, w jaki konkretnie sposób plastik wędruje po ekosystemach i szkodzi zwierzętom oraz czym jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Przekonamy się też, że rozkład plastiku przez tak wiele lat nie jest po prostu stopniowym eleganckim i higienicznym zanikiem, lecz w pierwszej kolejności rozpadem na mniejsze części, które trafiają do żołądków coraz mniejszych zwierząt; te są zjadane przez większe drapieżniki i w końcu gdzieś nastąpi zatrucie/ uduszenie/ zablokowanie układu trawiennego.

Dla mnie najciekawszą częścią artykułu jest wskazanie wad i zalet alternatyw dla woreczków foliowych. Mam nadzieję, że dacie się ponieść zachęcie do redukowania, ponownego używania i recyklingu 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: