Informacje o przyrodzie w języku polskim. Ewolucja, ekologia, ciekawostki, wydarzenia, fotografie i nagrania.

Idź na spacer! :)

Żadnego miłośnika ani miłośniczki wiosny zapewne nie muszę zachęcać do spacerowania. W końcu słońca coraz więcej, mnóstwo drzew i krzewów kwitnie na biało, różowo, żółto, limonkowo i czerwonawo. Z ogródków uśmiechają się krokusy i hiacynty. Smogu też, na szczęście, mniej.

P1190842

Jest jednak pewien szczególny powód, dla którego chcę Was nie tylko namówić, ale i ponaglić. Mianowicie, wybrzmiewa już metaforyczny ostatni dzwonek na obserwowanie ptaków na bezlistnych gałęziach. Już niebawem nasi skrzydlaci sąsiedzi ukryją się wśród gęstwiny. Okres jest zaś niezwykle ciekawy, bo trwają amory oraz budowanie i naprawa gniazd, które jeszcze są widoczne, ale niedługo utoną w zieleni.

P1190851

Zwracajcie też uwagę na dziuple i budki – przy nich także zaczął się ruch 🙂 Co prawda na jaskółki i jerzyki jeszcze czekamy, ale od kilku tygodni są już szpaki, przed Wielkanocą zjawiły się grzywacze, no i słychać zięby ❤ Jeśli macie blisko do pól i lasów, będzie Wam łatwiej wypatrzyć również sarny, ponieważ po pierwsze rośliny uprawne są jeszcze niskie, a po drugie sarny nie mają jeszcze małych dzieci, przy których będą, rzecz jasna, ostrożniejsze.

P1190837

Mam nadzieję, że podobają się Wam moje zdjęcia. Zrobiłam je zwykłym tanim półautomatem w czasie wczorajszej przechadzki, a myślę, że widać na nich urok tego przejściowego okresu, jaki mamy teraz w przyrodzie. Pomyślcie więc, ile możecie sfotografować, jeśli dysponujecie jakimś fajnym sprzętem z dobrymi obiektywami. Lornetki, lunety i aparaty w dłoń, na dwór/pole marsz! 😉 Oczywiście pamiętajcie o etyce i ochronie przyrody – nie stresujmy zwierząt przy ich norach i gniazdach, nawet za cenę najfantastyczniejszego zdjęcia. Bo przecież za rok, pięć i pięćdziesiąt też chcemy mieć co podziwiać.

P1190832

Jak już się wybierzecie na te spacery, patrzcie pod nogi. Z przeróżnych zakamarków wypełzły już niektóre mrówki i gąsienice. Pełno jest też chrząszczy, a po deszczu dżdżownic. Nie ma powodu, aby narażać je na śmierć. Nawet jeśli za nimi nie przepadacie, pamiętajcie, że funkcjonują one w sieci zależności (pokarmowych i wzajemnej ochrony), którymi nie rządzi ludzkie poczucie estetyki, a której utrzymanie jest konieczne. Jeśli zauważycie pożar traw, koniecznie zawiadomcie straż pożarną.

P1190841

Na koniec chciałabym Wam polecić stronę „Ptaki w Polsce” na Facebooku, jak i publiczną część mojego własnego profilu, na którym znajdziecie treści polsko- i anglojęzyczne: ciekawostki przyrodnicze, streszczenia artykułów naukowych i nagrania z różnych stron świata. Z kolei administracja „Ptaków w Polsce” trzyma rękę na pulsie – co się dzieje w ptasim świecie o każdej porze roku, kto przylatuje, kto odlatuje, kto wyprowadza lęgi, na jaki gatunek zwrócić obecnie uwagę, jak rozpoznawać. Do tego mnóstwo zdjęć, informacji o ptasich zwyczajach, nagrań głosów i śpiewów, a nawet wierszy o ptakach 😀

Miłego spacerowania!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: